Marttilan Murto jakoi palkintoja menestyksestä ja aktiivisuudesta
SeuraJulkaistu: 18.12.2021 00.00

Marttilan Murto jakoi palkintoja menestyksestä ja aktiivisuudesta

PALKITSEMISTILAISUUS MARTTILAN JALKAPALLONURMELLA 16.12.2021

Perinteinen joulujuhla vaihtui palkitsemisiin Marttilan jalkapallonurmella. Tilaisuus järjestettiin terveysturvallisesti, jaostot ja johtokunta jakoivat omat palkintonsa vartin välein.

Ensimmäisenä palloilujaosto palkitsi joukkeista parhaan pelaajan, kehittyjän ja tsempparin. Palkintojen jaon suoritti palloilujaoston puheenjohtaja Jarkko Kankare.

miesten edustus: paras pelaaja Aleksi Hiden
T 10 paras pelaaja Martta Koskivainio, kehittyjä Mette Nurminen, tsemppari Vilhelmiina Toivonen
P 11 paras pelaaja Ossi Nummila, kehittyjä Matias Kankare, tsemppari Elmeri Koskinen
T/P 13 paras pelaaja Leevi Havikallio, kehittyjä Samuel Ekman, tsemppari Oskari Saarinen
T/P 14-15 paras pelaaja Onni Östlund, kehittyjä Iisa Nousiainen, tsemppari Kaapo Saari

Kaikki pallokerholaiset saivat mitalin. Lopuksi palloilujaosto palkitsi myös Teemu Sinkon työstään joukkueiden valmentajana vuosien ajan. Teemu jättää valmennustehtävät vuodenvaihteessa. Kaikki pelaajat saivat johtokunnalta jouluisen karkkipussin.

Seuraavana palkittiin matalan kynnyksen liikuntaryhmiä. Seuratyöntekijä Teemu Keronen palkitsi lakupatukalla jokaisen ryhmän aktiivisimman osallistujan. Aktiivisuuspalkinnon saajat: Ella Aalto, Meeri Auramo, Samuel Ekman, Olivia Holopainen, Topi Hurme, Erik Isaksson, Alina Kakko, Sari Kompisova, Konsta Laaksonen, Elsa Leppänen, Milja Mikola, Jade Nieminen, Adiana Nissilä, Mika Ollula, Eevert Sinkko ja Ilari Sinkko. Lopuksi eri matalan kynnyksen ryhmiin osallistuneille jaettiin johtokunnan joulupussit.

Johtokunta palkitsi seuran parhaat urheilijat ja seuratoiminnan aktiivit. Palkinnot jakoi seuran puheenjohtaja Kirsti Keskitalo.
Seuran parhaan aikuisurheilijan palkinnon sai Pyry Karjalainen. Pyry on ensimmäinen murtolainen, joka on frisbeegolfissa päässyt edustamaan seuraa SM-kisoissa. Pyry pääsi karsintakilpailujen jälkeen varsinaiseen SM-kisaan, joka pidettiin Valkeakoskella. Pyry sijoittui yhdeksänneksi MA 40- sarjassa. Parhaan nuoren urheilijan palkinto ojennettin T-12 sarjassa kilpailevalle Wilhelmiina Mäkelälle. Wilhelmiina mm. voitti hopeaa kuulantyönnön pm-kisoissa Turussa. Wilhelmiina sijoittui 16. ikäistensä Suomen tilastossa.
Viime vuosina johtokunta on palkinnut myös aktiivisia seuratoimijoita. Tänä vuonna seura palkitsi seuraavat: Tarmo Ekman, Lauri Jorasmaa, Katri Laaksonen, Teemu Ronkainen, Virpi Salmela ja Teemu Östman. Lopuksi johtokunta muisti vielä johtokunnan vuoden vaihteessa jättäviä Jarmo Kujanpäätä ja Elisa Sinkkoa. Molemmilla vuosikymmenten työ seuran hyväksi, mm jaostojen puheenjohtajina. Murto kiittää!

Frisbeegolfjaoston puheenjohtaja Jarmo Kujanpää palkitsi Jesper Hirvosen aikuisheittäjänä ja Juho Toivosen nuorena junioriheittäjänä pokaaleilla.

Lopuksi yleisurheilujaoston puheenjohtaja Elisa Sinkko jakoi pokaalit yleisurheilussa vuoden aikana menestyneille. Kriteereinä palkisemisille ovat:
I-palkinnon saa, jos on sijoittunut pm-kisoissa pistesijalle 9-13- sarjoissa tai 15-sarjoista ylöspäin oikeus SM-kisaedustukseen. Seuraavat kuusi urheilijaa saivat tämän palkinnon: Eimi Agge, Ronja Korpiaho, Martta Koskivainio, Wilhelmiina Mäkelä, Reetta Salmela ja Ilari Sinkko.
II palkinnon saivat urheilijat, jotka edustiuvat seuraa seuraotteluissa. Tämän kriteerin täyttivät: Eine Agge, Olivia Holopainen, Nelli Jokinen, Matias Kankare, Matilda Kankare, Jenna Lehtonen, Petra Nummila, Juho Toivonen, Eevert Sinkko ja Väinö Vanhatalo. Lopuksi myös yleisurheilijat saivat johtokunnalta joulupussit.

Marttilan Murto kiittää lämpimästi kaikkia seuran toimintaan osallistuneita. Hyvää Joulua ja menestystä vuoteen 2022!